Źródła energii odnawialnej to przyszłość energetyki

Kiedy mówi się o energetyce opartej na odnawialnych źródłach energii, to ma się na myśli przede wszystkim rozwiązania ekologiczne, mające jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Są one ciekawą alternatywą dla źródeł nieodnawialnych, ponieważ czas odnowienia ich zasobów jest dużo krótszy.

„Dlaczego energia odnawialna jest dobra dla Twojego domu lub budynków użyteczności publicznej jak szkół, szpitali, a także gospodarstw i przetwórni?”

Przede wszystkim instalacje takie jak panele fotowoltaiczne, mikroelektrownie wiatrowe i Małe Elektrownie Wodne pozwalają na pozyskiwanie energii spoza lokalnej sieci energetycznej. Innymi słowy zmniejszą Twoje rachunki za prąd, a przy coraz większej liczbie urządzeń użytku domowego korzystających z prądu, to zwroty inwestycyjne instalacji energii odnawialnej są bardzo zauważalne.  Przykładowo, według danych różnych portali z 2019 i 2020 roku, średnie zużycie energii na gospodarstwo 4-osobowe to od 1900- 2300 kWh w skali roku.  Oczywiście inaczej to wygląda w przypadku firm produkcyjnych i budynków użyteczności publicznej, gdzie trzeba zużyć znacznie więcej prądu do obsługi np. maszyn i oświetlenia, a obecna cena za prąd to 0,69 – 0,78 zł za 1 kWh.  Cena jest ona wyższa w porównaniu z poprzednim rokiem o około 120zł w skali roku. Takie zjawisko powoduje, że póki co przejście na energię z odnawialnych źródeł jest kwestią wyboru, tak niedługo będzie ono konieczne.

Kolejną kwestią jest troska o środowisko w sensie lokalnym oraz globalnym. Gospodarstwa domowe mogą zaprzestać ogrzewania domu za pomocą kominków na węgiel lub w przypadku nowych domków, całkowicie zrezygnować z komina. Rozwiązań w tym przypadku jest kilka: powietrzna pompa ciepła- higieniczna instalacja wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, kocioł kondensacyjny lub kominek opalany biopaliwem w formie pelletu, który jest przyjazny dla środowiska i nie przyczynia się do powstawania smogu.

Firmy bardzo zyskają na inwestycji w pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, głównie w postaci lepszego wizerunku przedsiębiorstwa. Dla konsumenta duże znaczenie będzie miał fakt, iż firma dba o środowisko, co zachęci ich do podejmowania decyzji o zakupach w tym miejscu.

Budynki użyteczności publicznej takie jak: szpitale, szkoły, muzea, kina w dużej mierze pobieraną energię przeznaczają na oświetlenie dużych powierzchni i zazwyczaj wyłączają to oświetlenie na noc, zatem w ich przypadku dobrym rozwiązaniem byłoby użycie paneli fotowoltaicznych na dachach ich budynków, aby zmniejszyć koszty poboru energii.

Zawarte poniżej rozwiązania, to tylko niektóre z bardzo wielu dostępnych opcji na przejście kraju takiego jak Polska na energetykę ekologiczną.

Biomasa

Mikroelektrownie wiatrowe

Energia słoneczna

Energia wody