Domki, w myśl zasad zrównoważonego rozwoju, są samowystarczalne energetycznie. Udało się to osiągnąć poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku. Głównym źródłem energii są małe elektrownie wodne usytuowane na pobliskiej rzece.

Domki z bali charakteryzują się małą bezwładnością cieplną, dlatego zastosowano do izolacji wełnę drzewną, która poprawia parametry cieplne domku i zwiększy komfort użytkowania, jest ona także produktem całkowicie naturalnym, wykonanym z recyklingu. Co więcej, wszystkie rozwiązania dobrano tak, by nie wymagały większej uwagi i czasu. Zastosowane sterowniki sprawiają, że źródła ciepła są w głównej mierze bezobsługowe. Ciepło dla każdej opcji rozprowadzane jest przez ogrzewanie podłogowe. Pozwala to zapewnić wysoki komfort użytkowania oraz wykorzystać zalety betonowej wylewki, czyli jej pojemność cieplną. Jest to także praktyczne rozwiązanie ze względu na małą powierzchnię domku. 

Każdy domek zaopatrzony jest w system wentylacji z odzyskiem ciepła. Zapewnia to odpowiedni mikroklimat oraz zmniejsza koszty ogrzewania nawet o 50% w okresie zimowym. Co najważniejsze, pozytywnie wpływa na komfort życia mieszkańców, zapewniając czyste, filtrowane powietrze o odpowiedniej temperaturze. Cena takiego systemu wynosi około 8 tys. zł., jednak rezygnacja z kominów zwraca część kosztów. Koszty eksploatacji to jedynie koszty przeglądów i wymiany filtrów (ok. 300 zł rocznie), jako że energia elektryczna produkowana jest w panelach fotowoltaicznych.

Rys. 1. Schemat systemu rekuperacji.