Determinacja Living Villages, by stworzyć środowisko przypominające wioskę i sąsiedztwo – poczucie miejsca – zrodziła się w wyniku wieloletnich badań prowadzonych przez The Living Village Trust. W skład Wintles wchodzi ziemia, która jest współużytkowana przez mieszkańców i wykorzystywana do rekreacji, ogrodnictwa, sportu, lasów, sadów i ogródków działkowych. Każde gospodarstwo domowe ma automatyczny udział we własności i kontroli tych terenów poprzez spółkę zarządzającą mieszkańcami.

Model Living Villages polega na budowaniu społeczności składających się z 35 do 85 domów w skupiskach po 12. Każde skupisko jest skupione wokół wiejskiej zieleni, aby sąsiedzi mogli się spotykać, poznawać i mieć centralny punkt, w którym mogą odbywać się wspólne działania. Umożliwia to również dzieciom zabawę w bezpiecznym i nadzorowanym miejscu. Parkingi dla samochodów umieszczono z dala od zieleni wiejskiej, zachęcając ludzi do spacerów i czyniąc osiedle jeszcze bezpieczniejszym miejscem, zwłaszcza dla bawiących się dzieci.

Z przodu każdego domu znajdują się ganki. Otwarte ganki pozwalają mieszkańcom siedzieć na zewnątrz na drewnianych tarasach i podziwiać okolicę, rozmawiać z sąsiadami, obserwować bawiące się dzieci lub wyprowadzane na spacer psy.

The Wintles znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od centrum starego miasta rynkowego Bishop’s Castle, zamieszkałego przez 2500 osób, cieszącego się zasłużoną renomą ze względu na gościnność, wydarzenia publiczne i festiwale, a także obiekty sportowe, restauracje, puby i sklepy. Dwa razy w tygodniu odbywa się targ, którego historia sięga około 200 lat wstecz.
To połączenie technologii i społeczności jest tym, o co chodzi w eko-wspólnocie, niezależnie od tego, czy jest to wieś, czy miasto.

Zasady eko-wspólnoty Living Villages

  • Eko-wspólnota powinna liczyć nie więcej niż 10 do 12 gospodarstw domowych; szersza okolica powinna mieć tylko 40 do 70 gospodarstw domowych.
  • Domy muszą być zaprojektowane tak, aby pomieścić pełen zakres gospodarstw domowych i typów ludzi.
  • Drzwi wejściowe powinny być skierowane do siebie na okrągłej powierzchni wspólnej.
  • Samochody powinny mieć zakaz wjazdu od strony drzwi wejściowych i nie powinny mieć możliwości przejazdu bezpośrednio przez teren eko-wspólnoty.
  • Osiedla powinny mieć wydzielone tereny na lasy, sady i ogrody żywnościowe.
  • Domy powinny być ultra-energooszczędne, posiadać pasywną konstrukcję słoneczną i palniki na drewno do ogrzewania.
  • Projekty powinny odzwierciedlać lokalną tradycję i być wykonane w jak największym stopniu z lokalnych materiałów.
  • Projekt powinien zachęcać mieszkańców do pozostania na całe życie i pracy dla kolejnych pokoleń ich rodzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *