Biomasa jest ekologicznym i naturalnym źródłem energii cieplnej. Przy spalaniu biomasy nie wydzielają się szkodliwe substancje, a bilans emisji CO2 jest zerowy. Wynika to z faktu, że podczas fotosyntezy rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i budują tkanki, które następnie wytwarzają tlen. W trakcie spalania biomasy emisja dwutlenku węgla do powietrza jest równa ilości pochłanianej przez rosnące rośliny. 

Rys. 1. Schemat obiegu dwutlenku węgla przy spalaniu biomasy.

Przykładem biomasy jest chociażby pellet, który posiada dobrą wartość opałową rzędu 4,9 kW/kg, a dla porównania drewno posiada taką wartość równą około 4,4 kW/kg. Jest on naturalnym, czystym paliwem, praktycznie nie emitującym szkodliwego CO2 do otoczenia.

Piecyki zasilane pelletem to rozwiązanie ekologiczne, tanie oraz niezwykle wygodne do ogrzewania domku. Niewielkie koszta pelletu, w porównaniu do między innymi gazu z sieci sprawiają, że dla ogrzewania domu w okresie zimowym, pellet prezentuje się jako niezwykle ekonomiczna metoda, a przede wszystkim doskonała alternatywa dla węgla opałowego.